Bahhur ve rihenlerle anma düzenlediler

Deprem felaketinin 40. gününde ellerinde bahhur ve rihenlerle anma düzenlediler

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay’ın Samandağ ilçesinde hayatını kaybeden vatandaşlar için depremin 40’ıncı gününde sokaklarda anma düzenledi.

FELAKETİN 40. GÜNÜNDE ANMA

11 ilin etkilendiği Kahramanmaraş merkezli depremlerde 50 bine yakın insan hayatını kaybetti. Binlerce kişi enkaz altından yaralı çıkartılırken, çok sayıda vatandaş evsiz kalarak konteyner ve çadır kentlere yerleştirildi. Depremlerden etkilenen Hatay’ın Samandağ ilçesinde vatandaşlar 40. günde dua okuyarak sokaklarda yürüyerek depremde hayatını kaybedenleri andı.

Hayatını kaybedenlerin anısına düzenlenen yürüyüşe vatadaşlar ellerinde rihenler ve bahhurlarla katıldı.

ELLERİNDEKİLER NE ANLAMA GELİYOR?

Bahhur, Arapça tütsü anlamına geliyor. Rihen ise, Hatay’da özellikle Reyhanlı yöresinde yetişen murt meyvesi ağacının yapraklarına deniliyor. Mersin’de riyhen olarak bilinen bu yapraklar, çok eski çağlardan beri hoş kokusu sebebiyle çeşitli törenlerde kullanılıyor. Riyhen dalları, ölülerin mezarlarına dikiliyor. Rihen geleneği, Hatay’ın antik geleneklerinden birisi.

Hatay yöresinde yakılan tütsülerin tarihi de İbrahimi dinlerden eskiye dayanıyor.

Hz. Muhammed’in kötü kokuları kovmak için ibadethanelerde tütsü yakması sebebiyle, İslam’dan sonra Hatay’da da tütsü geleneği devam etti.

Kaynak URL