Altında güvercin Fed desteği

Altın, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yürüttüğü agresif faiz artırım kampanyasının sona erdiğine dair iyimserliğin etkisiyle bu hafta yüzde 2’den fazla yükseldi.

Altın fiyatları, Orta Doğu’daki savaş riskinin getirdiği priminin azalmasıyla önceki iki hafta boyunca yüzde 3’ten fazla düşüş göstermesinin ardından tekrar yükselişe geçti.

Fed’in yürüttüğü agresif faiz artırım döngüsünün sona erdiğine dair iyimserliğin etkisiyle bu hafta yüzde 2’den fazla artan spot altın, haftanın son işlem gününde yüzde 0,2 artışla 1.985 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Öte yandan, tahvil getirileri düşerken altın yüzde 1,4’e kadar artarak gün içi bazda son dört haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

ABD’de dün açıklanan veriler iş gücü piyasasında yumuşamanın devam ettiğini gösterirken, Fed yetkililerinin enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için erken olduğuna yönelik yönlendirmeleri piyasaların yön bulmasını zorlaştırıyor.

Perşembe günü açıklanan verilere göre, ABD’de işsizlik maaşı için devam eden başvurular 4 Kasım’da sona eren haftada neredeyse iki yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Rakamlar Fed yetkililerinin daha güvercin bir duruş sergilemesine yol açabilirken, para politikasında herhangi bir maddi gevşemenin yakın zamanda gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor. Swap yatırımcıları Mart ayına kadar en az bir faiz indirimi olasılığının yaklaşık yüzde 35 olduğunu fiyatlıyor.

Kaynak URL