Asya borsaları Nikkei hariç yükselişte

Yatırımcılar kazançları değerlendirirken Asya piyasaları yükseliyor; Japonya’da Nikkei düşüyor

Yatırımcıların kurumsal karlarını değerlendirmesiyle Asya-Pasifik piyasaları Çarşamba günü Japonya’nın Nikkei hariç çoğunlukla yükselişteydi.

DBS Group Güneydoğu Asya’nın en büyük bankası, 2024 yılı için tüm yıl net faiz geliri tahminini korurken, dördüncü çeyrekte net kârının bir önceki yıla göre yüzde 2 artışla 2,39 milyar dolara çıktığını bildirdi. Bankanın hisseleri yüzde 2 arttı.

Çin’in en büyük çip üreticisi SMIC, dördüncü çeyrek kârında yüzde 54,7’lik bir düşüş kaydettikten bir gün sonra, Çarşamba günü devam eden küresel makroekonomik dalgalanmaların ve jeopolitik gerilimlerin 2024’te işi etkileyebileceğini söyledi.

SMIC’in hisseleri Hong Kong ticaretinde yaklaşık yüzde 5 düştü.

Hong Kong’da listelenen elektrikli araç hisseleri, Çin Ticaret Bakanlığı’nın ülkede “yeni enerji araçlarının sağlıklı gelişimi” planını ortaya koyan bir belge yayınlamasının ardından yükseldi.

Güney Koreli Kospi yüzde 1,4 artışla Asya’daki kazanımlara öncülük ederken, Kosdaq yüzde 1,2 kazanç elde etti.

Avustralya’da S&P/ASX 200, ülke merkez bankasının faiz oranlarını yüzde 4,35’te tutmasından bir gün sonra yüzde 0,61 yükseldi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi Salı günü yüzde 4’ün üzerinde artış göstererek yüzde 0,4 yükseldikten sonra kazançlarını sürdürürken, Çin CSI 300 endeksi yüzde 0,3 yükseldi.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yaklaşık yüzde 0,11 düşüşle negatif bölgedeki tek gösterge oldu. Daha geniş olan Topix yüzde 0,3 arttı.

Kaynak URL