Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Kasım'da arttı

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 7,86 artarak 70,09 değerini aldı. Ekim ayındaki düşüşün ardından endeks tekrar yükselişe geçti.

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 7,86 artarak 70,09 değerini aldı. Ekim ayında düşüş gösteren endeksin tekrar yükselişe geçtiğini izliyoruz.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde iyileşme izlendi. Artan jeo-politik gerilim, finansal piyasalarda yükselen hareketlilik ve olumsuzluk ile büyüme ivmesinde hissedilen yavaşlama geçtiğimiz ay düşüşe yol açtı.

Jeo-Politik risklerin kısmen azalması ve gelen kampanyalarla otomobil başta olmak üzere iç talepte başlayan hareketlenme endeksi tekrar yukarı çevirdi.

Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bir önceki aya göre yüzde 8,21 artarak 72,77 değerini aldı. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 5,29 oranında artarak 67,08 değerini aldı. İç talepte yılın son iki ayında tekrar canlanma sinyali alındı.

Kaynak URL