Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 50+1 sözleri sonrası tüm gözler Devlet Bahçeli'de! Merakla beklenen açıklama…


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’dan dönüşte Cumhurbaşkanlığı seçiminde uygulanan 50+1’in değişmesi yönünde açıklamaları olmuştu. Bu sözler sonrası Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ne diyeceği merak ediliyordu. Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, 50+1 tartışmalarıyla ilgili açıklamalar yaptı. “Yeni sistem tek kullanımlık işi bitince kenara atılacak reçete değildir” diyen Bahçeli, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türk milletinin huzur ve barış iradesinin temel harcıdır. Aksayan yönler varsa mutabakatla düzeltilmelidir” dedi.

Bahçeli’nin açıklamasından satır başları:

50+1 TARTIŞMASI

Cumhuriyet’in yeni yüzyılında en büyük kozumuz 16 Nisan halk oylamasıyla yapılan reformudur. Bunun mimar başı Türk milleti ve Cumhur İttifakı’dır. Milli iradenin takdir ve iradesiyle kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne çamur atmak milletimize saldırıdır. Cumhur ile Cumhuriyet kucaklaşmışsa bunun yegane kaynağı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne aittir. Çatlak sesler bitmiş, karar alma hızlamış, çok başlılık kapanmıştır. Yeni sistemin gerekli, yeterli demlenme süreci devam etmektedir. Yeni sistem tek kullanımlık işi bitince kenara atılacak reçete değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türk milletinin huzur ve barış iradesinin temel harcıdır. Aksayan yönler varsa mutabakatla düzeltilmelidir.

Cumhurbaşkanımız Almanya’dan dönerken yeni sistemin ana omurgası olan yüzde 50+1 ile ilgili açıklamalar yapmıştı. Cumhurbaşkanımızın tespit ve değerlendirmeleri tutarlı ve anlamlıdır. Bizim geçmişten bugüne kadar yaptığımız açıklamalar bellidir ve hiç değişme göstermemiştir.

“BELEDİYE BAŞKANI, MUHTAR SEÇMİYORUZ”

Dikkat buyurunuz milletvekili belediye başkanı seçmiyoruz muhtar seçmiyoruz! Cumhurbaşkanını seçiyoruz. Bizim görüşümüz bellidir, hiç değişme göstermemiştir. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz.

“SİYASİ HAYATIMIZ BOYUNCA HİÇ KİMSENİN SIRTINA BİNMEDİK”

Bazı gereksizler AK Parti, MHP’yi sırtından atacak mı? diyerek anlamsız aşağılık yazılar yazıyor. Burayı dikkatle dinleyin! Siyasi hayatımız boyunca hiç kimsenin sırtına binmedik! Onun bunun sırtından geçiren keneler bizi anlayamaz. Yük aldık yük olmadık. Şikayet etmedik.

Kabineye bakan vermedik doğrudur, bu kabine Cumhuriyetin kabinesidir. Sefasına değil gerekirse cefasına talibiz. MHP yancı değildir ufakçı değildir. İkbale meraklı değildir.

“GAZZE MESELESİ TÜRKİYE’NİN MESELESİDİR”

İmparatorluk mirasına sahip Türkiye’nin etki alanlarında olan biten hiçbir krize duyarsız kalmayacaktır. MHP bu vatanın, milletinin daima hizmetkarı olmaya yeminlidir. Türkiye’nin muhafazası, vatan topraklarından değil, gönül ve kardeşlik bağlarımızın olduğu coğrafyalardan yapılmalıdır. Filistin’in huzuru Türkiye’nin huzurudur, Suriye’nin istikrarı Türkiye’nin istikrarıdır. Gazze’yi Kudüs’ten, Kudüs’ü İstanbul’dan ayrı düşünmek boşuna kürek çekmektir.

Gazze meselesi Türkiye’nin meselesidir. Bizim için burada tarafsızlık diye bir şey olamaz. Türk milleti zalim İsrail’in oyunlarına sonuna kadar tepkili, mesafeli ve öfkelidir. İsrail ve Filistin arasında ateşkes olması için daha kaç insanın ölmesi gerekiyor? Biz kendimizi de haddimizi de nefsimizi de bilenlerdeniz. Bilmeyenlerin de karşısında duruyoruz.

ALMANYA BAŞBAKANI’NA TEPKİ

İsrail’e siyasi omuz veren devletler, gün geçtikçe ağırlaşan katliam tablolarından sorumludur. Gazze’de her saat başı 6 çocuk hayatını kaybetmektedir, bu insani bir facianın göstergesidir. Bizim geçmişimizin hiçbir sayfasında gaz odaları caniliği, toplama kampı felaketlerinin izi yoktur. Almanya Başbakanı yanlış taraftadır.

Türkiye’ye yeni nesil savaş uçağı satmak için ayak sürmeleri kendi bilecekleri şeydir. KAAN zora girmemizi bekleyen odakları teker teker çatlatacaktır.

“SAVAŞ VE SOYKIRIM SUÇU SABİTLEŞMİŞTİR”

İsrail saldırıların son vermeli, uluslararası toplum baskısını artırmalıdır. İsrail ve Filistin arasında çok acil ve kalıcı bir ateşkes sağlanmalıdır. İsrail’in kontrolündeki nükleer başlıklı silahlar araştırılmaldır. Gazze yakılmış ve yıkılmıştır. Artık tahammül eşiği aşılmış ve savaş ile soykırım suçu sabitleşmiştir.

Şifa Hastanesi’nin altında tünel olduğu yönündeki kara propagandası İsrail’in elinde patlamıştır. ABD ve AB, çelişkili açıklamalarına nokta koymalı ve verdikleri desteği bıçak gibi kesmelidir.

Günün önemli manşetleri

Kaynak URL