Deutsche Bank/Wietoska: TL tahvillerin cazibesi 2024 sonuna doğru artacak

Türkiye’de ekonomi yönetiminin doğru adımlar attığını fakat bunun uzun bir maraton olduğunu söyleyen Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska “TL tahvillerin cazibesi 2024’ün sonuna doğru artacak” dedi.

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska Bloomberg HT yayınına katıldı.

Wietoska Türkiye’deki görünüm ile ilgili şunları söyledi:

Ortodoks politikalara dönüş var. Bu ekonomistler ve yatırımcılar tarafından iyi karşılanıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın makro politik adımların ve sıkılaşma adımlarının atılıp, mali harcamaların biraz daha azaltılacağı yönünde söylemleri var. Aynı zamanda Döviz rezervlerinin de kullanımı azalmış durumda. Seçim sonrasında bunların hepsi piyasalar tarafından iyi karşılanıyor. Tüm bu adımlar doğru yönde atılıyor olsa da yine de Türkiye daha yolun başında. Türkiye için bu 100 metre değil bir maraton koşusu” dedi.

CDS’lerde son birkaç haftada olumlu bir düşüş olduğuna dikkat çeken Wietoska “Tahvil tarafında iyileşme var; ama hâlâ şu anda biraz temkinli durmaya devam edeceğiz ama gelecek yıl daha iyimser olabiliriz. Enflasyon tarafında gelecek yıl Mart ayında yüzde 74-75 seviyesinde tepe noktasına gelebileceğini, daha sonra ise yüzde 40 civarına düşebileceğini düşünüyoruz. Faiz oranlarının tepe noktası olarak ise yüzde 40’ın yeterli olabileceğini düşünüyoruz. Bu da 2 tane daha 250 baz puanlık artış anlamına geliyor. Faizde yüzde 45-50 seviyeleri de ihtimal dahilinde olmakla beraber bizim baz senaryomuz yüzde 40 olarak gerçekleşiyor. Türk tahvillerinde vade pirimi enflasyon trendine bağlı olacak. 10 yıllık TL tahvil faizinin yüzde 35 seviyesinde denge bulacağını öngörüyoruz.

TL tahvillerin cazibesi 2024’ün sonuna doğru artacak

Wietoska “Şu anda Türk tahvillerine giriş var; ama tabii ki yine de düşük kalmaya devam ediyor. Haftalık olarak 2 yıldır takip ettiğimiz verilerle kıyaslayınca iyimser bir giriş var. Eğer gelecek sene dezenflasyon göreceksek, yatırımcılar o zaman biraz daha tahvil tarafına gidebilir. 2024’ün sonlarına doğru TL cinsi yerel varlıkların gelişmekte olan ülke varlıkları arasında en cazibi olacağına inanıyorum. Dolar/TL için tahminimiz 2023 sonu için 29,5 seviyesi ve 2024 için 36 seviyesi” diye konuştu.

Kaynak URL