Dolarda güçlü seyir sürecek mi?

ABD’de son gelen enflasyon verileri piyasalarda bahar havası yaşanmasına neden olurken, doların gelecekteki seyrini de gündeme getirdi. T. Rowe Price’tan Fidelity International’a birçok kurum doların gücünü korumasını bekliyor.

T. Rowe Price ve Fidelity International’ın da aralarında bulunduğu yüksek profilli bazı yatırımcılara göre, dolarda yükselişin sonunun geldiğini söylemek için henüz erken olabilir.

T. Rowe Price’a göre Fed’in gelecek yıl faiz indireceğine ilişkin beklentileri abartılı ve ABD’de büyüme ve diğer büyük ekonomilere kıyasla daha yüksek faiz oranları doları desteklemeye devam edecek.

Kurumun Sermaye Piyasaları Stratejisti Tim Murray, “Fed’in 2024’te faiz indirmesini beklemiyorum. Doların ‘önemli bir düşüş’ yaşaması için bunun olması gerekir” dedi.

Fidelity International da uzun süredir yüksek olan ABD faiz oranlarının, ekonomiyi ABD para biriminin yararına olacak bir gerilemeye sürükleme riski taşıdığını düşünüyor.

Fidelity International Portföy Yöneticisi George Efstathopoulos, “’Dolar boğa piyasasının sonu geldi’ diyebileceğimizi düşünmüyorum. Kısmen bu görüşü yansıtacak şekilde genel yerel para birimi pozisyonlarımızı azaltıyoruz” dedi.

HSBC’den Charlotte Ong da “Dolardaki mevcut zayıflık, Fed’in daha fazla gevşemesinin fiyatlandırılmasıyla uyumlu ancak piyasalar kendi merkez bankaları için benzer bir güvercin dönüşü fiyatladığından diğer G-10 para birimleri de sıcağı hissedecek. 2024’e girerken, özellikle yumuşak küresel büyüme ve nispeten güçlü ABD getirileri karşısında doların dayanıklılığına ilişkin görüşümüzü koruyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak URL