Fransız AMB üyesinden güvercin çıkış

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau, mevduat faizini gerektiği süre boyunca yüzde 4’te tutabileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Francois Villeroy de Galhau, bankanın enflasyonu kontrol altına alabilmek için mevduat faizini gerektiği süre boyunca yüzde 4’te tutabileceğini söyledi.

Bu açıklama AMB üyesinin daha fazla faiz artışından yana olmadığı şeklinde yorumlandı.

AMB geçen hafta gerçekleştirdiği toplantıda aralıksız 10. faiz artışını gerçekleştirmişti. Başkan Christine Lagarde, gelinen seviyelerin zirve olup olmadığı konusunda net bir ifade kullanmazken, banka içindeki şahin üyeler geçen haftaki kararın son faiz artışı olmayabileceği yönünde açıklamalarda bulundular.

La Croix gazetesine konuşan Villeroy, “Bu hastalığın tedavisi için çare olan faiz oranlarında ısrarcı olmak gerekiyor. Gerektiği sürece AMB faizlerini mevcut yüzde 4 seviyesinde tutacağız” dedi. Öte yandan dün Bloomberg TV yayınına katılan ünlü ekonomist Nouriel Roubini hem AMB’nin hem de İngiltere Merkez Bankası’nın stagflasyon riskini bertaraf edebilmek için daha fazla faiz artırmaları gerektiğini söyledi.

Kötümserliğiyle bilinen Roubini, petrol fiyatlarındaki son artışın manşet enflasyonu yüksek tutacağını ve para politikasının gevşetilmesi yönünde herhangi bir konuşmanın erken olacağını söyledi.

Kaynak URL