Küresel piyasalarda ABD enflasyon verisi sonrası risk iştahı

ABD TÜFE verisi sonrası analistler yılın geri kalanında Fed’in faiz artış seçeneklerini açık tutacağını düşünüyor. ABD TÜFE verisinin beklentileri çok fazla aşmaması piyasalarda risk iştahını artırdı.

ABD’de çekirdek enflasyonun yeniden yükselişe geçmesine rağmen genel TÜFE verisinin büyük ölçüde beklentilere yakın açıklanması risk iştahını artırıyor.

Asya Pasifik genelinde hisse senetleri endeksleri yükselişte. Japon Topix ve Güney Kore Kospi yüzde 1 yükseliş kaydederken Hong Kong Hang Seng ılımlı kayıp kaydetti.

ABD hisse vadelileri de pozitif.

Şahin Fed ihtimaline rağmen dolar düşüyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 düşüşle 1.248 puanda.

ABD tahvil getirileri ise yönünü aşağı çevirdi. Politika faizine hassas iki yıllık getiri bir baz puan düşüşle yüzde 4,96’ya, 10 yıllık getiri ise iki baz puan düşüşle yüzde 4,23’e geriledi.

Petrolde yeni işlem gününde yükseliş var. Brent aktif kontratı 92 doların üzerinde. TÜFE verisi sonrası kayıp yaşayan spot altın ise yeni işlem gününde pozitif.
  • ABD’DE ENFLASYON AĞUSTOS’TA BEKLENTİYİ AŞTI

Analistlerden ABD TÜFE ve Fed Yorumları

ABD’de altı ay sonra ilk kez aylık çekirdek enflasyonun yükselişe geçmesi gözleri Fed’in şahin kanadına çevirdi. Analistlere göre çarşamba günkü ABD TÜFE verisinin ardından yılı geri kalanı için faiz artış seçenekleri masada olabilir.

Nationwide Life Insurance Başekonomisti Kathy Bostjancic verinin hayal kırıklığı yarattığını belirterek “Bu veri Fed’i şahin alarm durumunda koruyacak ve kasım, aralık için faiz artış ihtimallerini canlı tutacak” değerlendirmesini yaptı.

High Frequency Economics ABD Başekonomisti Rubeela Farooqi ise beklentiyi aşmasına rağmen verinin eylül ayında faiz artışını pas geçmeyi desteklediğini belirtti. Farooqi “Öte yandan FOMC yüzde 2 hedefine doğru daha fazla kanıt görmeden zafer ilan etmeyecektir. Komite eğer gerekirse daha fazla faiz artışına açık olmaya devam edecek” yorumunu yaptı.

Inflation Insight Başkanı Omair Sharif ise çekirdek enflasyonda dördüncü çeyrekte yükseliş beklediğini ve bunun aralık ayında Fed faiz artışıyla sonuçlanabileceğini bildirdi. Fed 20 Eylül Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak.

Kaynak URL