Avrupa’daki bankaların %80'i kredi verirken iklimi dikkate almıyor

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) gerçekleştirdiği bir araştırma, Avrupa’daki bankaların yüzde 80’inin kredilerdeki kayıplara karşı ek önlemler aldığını ancak çevresel sorunlara dikkat etmediğini ortaya koydu.

AMB tarafından yapılan bir anket, Avrupa’daki bankaların enerji, tedarik zincirleri, enflasyon, jeopolitik ve iklim temelli “yeni risklere” karşı ne kadar hazır olduklarını inceledi.

Gerçekleştirilen anket, Avrupa’daki bankaların yüzde 80’inin kredi verirken çevresel faktörlere bakıp bakmadıkları sorusunu dikkate almadıklarını veya bu soruya yanıt vermediklerini ortaya koydu.

Bölgenin en üst düzey düzenleyicisine göre çoğu banka, kredilerdeki kayıplara karşı koruma çerçevelerini iyileştirmek için ek önlemler almasına rağmen çevresel sorunlara dikkat etmiyor.

AMB Denetleme Kurulu Üyesi Elizabeth McCaul ve AMB Genel Müdürü Stefan Walter kaleme aldıkları bir blog yazısında, ‘bazı bankaların’ karbon fiyatlarının potansiyel etkisini veya su gibi doğal kaynakların müşteriler üzerindeki yüksek maliyetlerini hesaba katarak uygulamalarını iyileştirmeye çalıştığını fakat çevresel risklerin kredi kayıplarının önemli bir itici gücü haline geldiğini kaydetti.

Kaynak URL