BETAM ilk çeyrekte yüzde 1,9 büyüme öngördü

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), kesinleşen Şubat, Mart ve kısmen açıklanan Nisan ayı GSYH öncü göstergeleri ile yapılan hesaplamaya göre Türkiye ekonomisinin 2023 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 1,9 oranında büyümesini öngördü. Bir önceki çeyreğe göre büyüme tahmini ise yüzde 1.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Betam, Prof. Dr. Ozan Bakış ve Araştırma Görevlisi Hamza Mutluay tarafından hazırlanan “Depremin Birinci Çeyrek Büyümesine Etkisi” başlıklı Ekonomik Büyüme ve Tahminler: Mayıs 2023 notunu yayımladı.

Raporda, kesinleşen Şubat, Mart ve kısmen açıklanan Nisan ayı GSYH öncü göstergeleri ile yaptığımız hesaplamalara göre Türkiye ekonomisinin 2023 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 1,9 oranında büyüme tahmin edildi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilerle yapılan hesaplamalarla ise 2023 yılının birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla GSYH’nin yüzde 1 artacağını öngörüldü.

Tüketim malları ithatalında güçlü artış

2023 yılının birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla tüketim malları ithalatı yüzde 18,4 ve kamu tüketim harcamalarında yüzde 27,7 olmak üzere güçlü artışlar beklerken konut kredilerinde yaklaşık yüzde 7’lik bir azalış öngörüldü.

Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre bakıldığında, ithal tüketimde ciddi bir artış, konut kredilerinde ise şiddetli bir azalış görüldü. Dayanıksız ve dayanıklı tüketim malları üretim endeksinde sırasıyla yüzde 0,6 ve 5,1’lik artışlar tahmin edildi.

ÖTV’de yüzde 33,2, kamu tüketim harcamalarında ise yüzde 39,1 artış hesaplandı.

İthal yatırım mallarında güçlü artış

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış veriye göre, 2023 yılının birinci çeyreğinde yatırım malı ithalatında yüzde 13,2’lik artış dikkta çekti.

Perakende sektörü stok seviyesi yüzde 0,2 artarken, kamu yatırım harcamaları yüzde 20,4 azaldı.

Yıllık bazda ise son 3 aylık üretim beklentileri yüzde 5,5, ara malı üretim endeksi ise yüzde 6,4 azalma izlendi. Yatırım malı ithalatındaki artış yüzde 28,1 olurken, kamu yatırım harcamaları yüzde 97,3 artış kaydedildi.

Altın dışı ithalatta güçlü artış

2023 yılının birinci çeyreğinde, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış altın dışı dış ticaret rakamlarına bakıldtığında ihracatta yüzde 0,4’lük azalış, ithalatta ise yüzde 8,5’lik artış öngörüldü.

Bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla baktıldığında ise altın dışı ihracat yüzde 2,6 artarken, toplam ihracat yüzde 1,4 azaldı. Altın dışı ithalat yüzde 10,2 artarken, altın dahil edildiğinde ithalatta yüzde 18,4’lük artış hesaplandı.

Kaynak URL