"Kapadokya'da 150 euronun altında yer bulamazsınız"

Bloomberg HT yayına katılan ve Kapadokya’da lüks termal sağlık turizm tesisleri kurduklarını aktaran İndigo Group Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tosun, “Kapadokya’da bizim misafirlerimizin günlük harcadığı rakamın konaklama dahil 1000 doların altına düşmesi mümkün değil. Turizmin çeşitlendirilmesi dediğimiz şey de aslında bu oluyor. Biz ülkemizi daha üst seviyeye pazarlamak istiyoruz” diye konuştu.

Turizm sektörünun pandemiden sonra büyük bir kriz atlattığını ve artık bugün turizmin toparlandığını söyleyen İndigo Group Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tosun, katıldığı Bloomberg HT yayınında turizm sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sahil bölgelerinin iyi gittiğini belirten Tosun, “Rusya-Ukrayna savaşı var ama aldığımız bilgilere göre yaz dönemi iyi geçecek gibi gözüküyor üstelik geçen seneden de iyi olacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

The Museum Hotel olarak çok yoğun bir yıl geçirdiklerinin altını çizen Tosun’un dile getirdiği noktalar özetle şöyle;

“Kapadokya dünyanın en nadir bölgelerinden birisi. Ben aynı zamanda Kapadokya Turizm ve Yatırımcılar Derneği’nin de Başkanıyım. Mesela Amerikalı veya bir Brezilyalı, Çinli sahile gelmez ama bize gelir gibi böyle dünyanın farklı Ülkelerinden turist ağırlıyoruz.

Mesela bir Antalya turizminde günlük 100 dolarlık bir turizmden bahsediyoruz ama Kapadokya’da bizim misafirlerimizin günlük harcadığı rakamın konaklama dahil söylüyorum 1000 doların altına düşmesi mümkün değil. Bizde otelde konaklayacaksanız 150 euronun altında yer bulamazsınız, biz 3 bin 500 euroya oda satıyoruz, balona biniyorsunuz 300 dolar ödüyorsunuz ve bu da Ülkemize girdi sağlıyor. Yani bölgemizin Ülke turizmine katkısı nedir, nasıl bir katkı sağlıyor ve Kapadokya turizminin örnek oluşturup ülkemizin diğer yörelerine de dağıtmak istiyoruz.

Turizmin çeşitlendirilmesi dediğimiz şey de aslında bu oluyor. Biz ülkemizi daha üst seviyeye pazarlamak istiyoruz.

Aslında şimdi artık herşey dahilde de pahalı satan örnekler var ve bunların daha da gelişmesi lazım.

“Kapadokya’ya lüks termal otel yapıyoruz”

Biz İndigo Group olarak 15 senedir Kapadokya’da olmayan termal suları çıkarmak için uğraştık ve çıkardık. Şimdi Kapadokya’da lüks termal sağlık turizm tesisleri kurmak istiyoruz. Bir tanesini zaten kuruyoruz, 160 bin metrekareye bir tesis kuruyoruz, içerisinde 100 tane villa yapıyoruz, bir Spa olacak, lüks restaurant’lar olacak, 2500 metrekare bir lagoon olacak. Ve her şeyiyle donanımlı bir sağlık merkezi koyacağız. Gelen insanlar hem Kapadokya’yı görecekler hem de sağlık konusunda ihtiyaçlarını karşılayacaklar.

“Balon turizmi başlattık”

İki balonla Kapadokya’da balon turizmini başlattım, ve şu anda 220 tane balon var ve Türkiye’nin de turizmde başka bir imajı doğdu yani pazarlamada en çok kullanılan öğelerden birisi oldu.
Şirket olarak bizde jeotermal ve otel yatırımları var, petrol ve doğalgaz arıyoruz ve inşallah Ülkemize bir müjde vermeyi de çok istiyoruz. Aramayı da Aksaray ve Kapadokya bölgesi arasında yapıyoruz.

Güneydoğu Bölgesinde jeotermal yatırımları

Geçen hafta Doğu Anadolu’ya gittim ve Bingöl’de, orada su var, yer var, insanlarımız muhteşem, cennet, her şey var ama henüz daha yatırımcı yok.

Şu anda para çok pahalı bizim otel yatırımcıları olarak muhakkak ortaklar bulmamız gerekiyor. Kredi faizlerini hepimiz biliyoruz yani Döviz bazlı çok pahalı. Bu yüzden devletin en azından arazi tahsislerini ön plana çıkarması lazım yani önünü açması lazım bu da yatırımcıya verilecek en büyük destektir. Bunu çözdüğümüz zaman yatırımcı gelir.

Kapadokya’nın havalimanını da bir elden geçirmek gerekiyor çünkü birinci konu ulaşım. Şimdiki havalimanı oraya hiç yakışmıyor. Biz Göreme Açık Hava Müzesini yeniden restore ediyoruz ve çok güzel bir proje hazırlanıyor. Paşa Bağlarını şu an yeniden dikip ortaya çıkartıyoruz. Dünya’nın en önemli kiliselerinden bir tanesi St.George ve onun bulunduğu Köy’ü de restore edip çok güzel bir şekilde ortaya çıkartacağız.

Kaynak URL