Bursalı şirketler satışlarını ve katma değerini artırdı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) kent ekonomisini mercek altına almak amacıyla bu yıl 26’ncı kez gerçekleştirdiği ‘Bursa 250 Büyük Firma Araştırması-2022’ sonuçları açıklandı.

Firmaların net satışlarına göre ilk üçte sırasıyla Tofaş, Oyak Renault ve Uludağ Elektrik yer aldı. Bursalı sanayicilerin 664.7 milyarlık satış hacmine ulaştığı bir önceki yıla göre yüzde 115.9’luk bir satış büyümesi elde ettiği 2022 yılında dönem kârı ise 56.4 milyar TL oldu.

Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 87.9’luk bir artışı ifade ederken FAVÖK yüzde 149.5 büyüme ile 43.2 milyar TL’den 107.9 milyar TL’ye ulaştı. Üretimden satışların yüzde 111.9 oranında artarak 214 milyar TL’den 454 milyar TL’ye yükseldiği Bursa’da büyümenin lokomotifi olan sektörler ise otomotiv, tekstil, metal ile gıda, tarım ve hayvancılık olarak ön plana çıktı.

Bursa iş dünyasının ticareti sınırlayan tüm koşullara rağmen Türkiye’nin kalkınma hedefleri doğrultusunda inançla ve gayretle çalışmayı sürdürdüğünü belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi ve finansal istikrarın sağlanmasıyla çok daha büyük başarılara ulaşacağız” dedi.

Üretimden satışlar yüzde 112 arttı

250 Büyük Firma’nın 2022 yılında oluşturduğu katma değer, 2021 yılına göre yüzde 86’lık artışla 104 milyar TL’ye yükseldi. Söz konusu dönemler karşılaştırıldığında, Bursa’nın en büyük firmalarının özkaynakları yüzde 133’lük yükselişle 192,3 milyar TL’ye, aktif büyüklükleri yüzde 88’lik artışla 450,2 milyar TL’ye, dönem karları yüzde 88’lik artışla 56,4 milyar TL’ye, üretimden satışları ise yüzde 112 artışla 454 milyar TL’ye ulaştı.

250 büyük firmadan 13,5 milyar dolar ihracat

 250 Büyük Firma’nın ihracat performansı da yüzde 8,2’lik yükselişle 13,5 milyar dolar oldu. Araştırma kapsamındaki firmalar 170 bin kişiye istihdam sağlarken, bu alandaki artış oranı ise yüzde 6 olarak gerçekleşti. Çalışma kapsamında firmaların faiz, amortisman ve vergi öncesi kar/ zarar büyüklükleri de (FAVÖK) değerlendirildi. Buna göre 2022’de Bursa 250’nin FAVÖK büyüklüğü yüzde 149,5 arttı. 2021 yılında 43,25 milyar TL olan FAVÖK büyüklüğü, 2022 yılında 108 milyar TL’ye yükseldi. 250 Büyük Firma Araştırması’na göre, 2021 yılında kar eden firma sayısı 217 iken bu sayı 2022 yılında 227’ye yükseldi.

Net satışlarda otomotiv ağırlığı

Bursa 250 Büyük Firma Araştırması’nda yer alan kuruluşların sektörel dağılımında ise 59 firma ile otomotiv yan sanayi başı çekiyor. Listedeki firmaların 40’ı tekstil sektöründe, 26’sı ise gıda, tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteriyor. Otomotiv yan sanayi firmalarının net satışlara katkısı 107,1 milyar TL, gıda, tarım ve hayvancılık sektör temsilcilerinin 63,8 milyar TL, tekstil sektör temsilcilerinin ise 50,4 milyar TL oldu.

Zirvede Tofaş var

 Firmaların net satışlarıyla sıralandığı araştırma sonuçlarına göre ilk sırada 71,9 milyar TL’lik net satış rakamı ile Tofaş yer aldı. Oyak Renault 62,6 milyar TL’lik net satışıyla 2022 yılını ikinci sırada tamamladı. Uludağ Elektrik ise 40,9 milyar TL ile listenin üçüncü sırasında bulunuyor.

Bu firmaları sırasıyla Borçelik, TGS, Bosch, Sütaş, Sarten Ambalaj, Asil Çelik ve Bamesa Çelik takip etti. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ekonomisinin lokomotif kentleri arasında bulunan Bursa’da kent ekonomisine ışık tutmak amacıyla ‘Bursa 250 Büyük Firma Araştırması’nı 26’ncı kez gerçekleştirdiklerini söyledi.

Başkan Burkay, “Yakın coğrafyamızda süregelen savaşların, tüm dünyada rekor seviyeleri test eden yüksek enflasyon rakamlarının ve belirsizliklerin ticaretteki olumsuz etkilerine rağmen firmalarımız, başta üretim, istihdam ve ihracat olmak üzere tüm ekonomik göstergelerde önemli bir performans sergiledi. Olağanüstü koşullarda bile inançla ve azimle çalışarak ülkemizin kalkınma hedeflerine katkı koyan ve her türlü takdiri fazlasıyla hak eden tüm firmalarımızı yürekten kutluyorum.” dedi.

“Enflasyonla mücadele ve finansal istikrar”

 Türkiye’nin kuruluşunun yeni yüzyılına dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alma hedefleriyle başladığına işaret eden İbrahim Burkay, üretim ve ticaret hayatının önündeki engellerin kaldırılmasıyla bu azmin ve inancın daha da güçleneceğini söyledi. İş dünyasının bu dönemdeki en önemli beklentilerinin enflasyonla mücadelenin başarıya ulaşması ve finansal istikrarın yeniden tesisi olduğunu dile getiren İbrahim Burkay, “Bu kapsamda ekonomi yönetimimiz tarafından atılan adımlar ve işletmelerimize sunulan destekler büyük önem taşımaktadır.” diye konuştu.

Firmaların yeni nesil teşviklere ihtiyacı var

Bursa’da üretici firmaların ölçek ekonomisine uygun, kapasite artışlarına imkân sağlayan, modern ulaşım olanaklarına sahip planlı alanlara ihtiyaç duyduğunu ifade eden İbrahim Burkay, şunları söyledi:“Bunu gerçekleştirebildiğimiz ve firmalarımızı yeni nesil teşviklerle desteklediğimiz takdirde çok daha güçlü bir büyüme hamlesi gerçekleştirebiliriz. Bunun da yolu mekânsal planlamadan geçiyor. Tarih boyunca üretimin ve ticaretin başkenti olmayı başaran Bursa’mızın, iş dünyamızın örnek birlikteliği, azmi ve kararlılığıyla ‘Türkiye Yüzyılı’nda da küresel ölçekte güçlü bir çekim merkezi olacağına yürekten inanıyorum.”

 

Kaynak URL